Avrupada Elektrikli Bisiklet Satışları ve Güneş Enerjili Bisiklet Yolları Artıyor

Avrupada özellikle Almanya’da Elektrikli Bisiklet satışları normal bisiklet satışlarını geçerken, Hollanda’da ise Güneş Enerjili Bisiklet Yolları için yapılan yatırımlar artıyor.

Alman Bisiklet Birliği’ne (ZIV) göre 2023 yılında Almanya’da satılan tüm bisikletler içinde elektrikli bisikletin payı %53 oldu. 2023 yılı toplamında Almanya’da 1.900.000 adet normal bisiklet, 2.100.000 adet elektrikli bisiklet satışı oldu.

Avrupa’da artan bisiklet kullanımı için birçok ülkede önemli yatırımlar yapılıyor. Hollanda, güneş panellerine sahip bisiklet yollarını artırıyor. Önceki senelerde açtığı dünyanın ilk güneş enerjili bisiklet yolu ile önemli bir enerji üretim başarısına ulaşan Hollanda, 2023 yılında iki yeni güneş enerjili bisiklet yolu daha açmış durumda. Hollanda inşa edilen bu yollarla senede 160 MWh yenilenebilir güneş enerjisi üretmeyi hedefleniyor.

Hollanda’da 35.000 km’den fazla bisiklet yolu bulunuyor. Ülkelerin enerji ihtiyaçları ve elektrikli araçlar sürekli olarak artıyor. Bu durum enerji sıkıntısı çeken ülkeleri alternatif üretim şekilleri oluşturmaya itiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir