Mercedes İle Fiat Egea Aynı ÖTV Vergi Diliminde

Özel Tüketim Vergisi – ÖTV matrahları uzun zamandır güncellenmediği için pahalı araçlar ile ucuz araçlar atnı ÖTV diliminde bulunmakta. Geldiğimiz noktada Mercedes alan da Fiat Egea alan da aynı %80 ÖTV ödüyor. ÖTV matrahlarında sıfır otomobilde %80 vergi dilimi altında araç kalmadı.

Sıfır otomobil fiyatları artmaya devam ederken bütün otomobillerin %80’lik vergi diliminden başladığı görüldü. Bu noktada 1 milyon TL’lik otomobil de 3 milyon TL’lik otomobil de aynı ÖTV vergi matrahını ödüyor. ÖTV matrahları için henüz herhangi bir güncelleme yapılmazken sektör temsilcileri bir an önce ÖTV matrahları için çözüm getirilmesini talep ediyor.

Özellikle matrah dilimlerinin güncellenmemesi dolayısıyla %45-50-60-70 ÖTV oranlarının anlamsız kalmasına neden oldu. En ucuz sıfır otomobil fiyatı 1 milyon TL’ye dayanırken nerdeyse %80 ÖTV diliminin altında otomobil kalmadı.

1 milyon TL’lik Fiat Egea’yı alan da 3 milyon TL’lik Mercedes C Serisi otomobil alan da aynı ÖTV’yi %80 ödüyor. Sektör temsilcileri de bu haksızlığın bir an önce giderilmesi gerektiğini ifade ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir