Yeni Ehliyet Yönetmeliğinde Elektrikli Arabalar Dikkate Alınacak

Yollarda elektrikli araçların artması ile birlikte direksiyon sınavlarında değişikliğe gidilme kararı alınıyor. Ehliyet sınavlarında motor bölümüne ait sorular daha az olacak, direksiyon sınavında iki alternatifli parkur olacak.

Elektrikli arabaların sayısının her geçen gün artması sonucu ehliyet sınavlarında yeni bir düzenleme ihtiyacı doğdu. Ehliyet sınavında motor soruları azaltılması planlıyor. Sürücü adaylarının eğitim standartlarının yükseltilmesi için hazırlanan yeni yönetmelik hazırlandı.

2016 yılında çıkan Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği ile sınav tek parkurda yapılıyordu. Ehliyet almak isteyen kursiyerler parkur alanına önceden gidip çalışarak parkuru ezberliyorlardı. Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan görüşmeler doğrultusunda hazırlanan yeni yönetmelik çerçevesinde iki alternatifli parkurun yeni yönetmeliğe girmesi sağlandı.

Yerli araç TOGG ve diğer elektrikli arabalar ile birlikte elektrikli araçlara ilişkin de bir düzenleme yapılması planlanıyor. Ehiliyet yazılı sınavında kursiyerlere aracın motor bölümünden sorular soruluyor. Yeni yönetmelikle birlikte elektrikli araçlar için sınav yapabilmenin de önü açılacak. Elektrikli araçlarda motor bölümü bulunmadığı için motor soruları yazılı sınavda azaltılacak ve teknolojiye ayak uyduralacak.

Yeni yönetmelik kapsamında, engelli kursiyerlerin gittikleri sürücü kursunda engellilere uygun araç olmadığı durumlarda kursiyerler kendi araçlarıyla sınava girebilecek.

Yazılı sınavı geçtiği halde 5 kez direksiyon sınavında kalan kursiyerler için 3 yıl boyunca yazılı sınav hakkının baki kalacak. 3 yıl içinde başka bir kursa gidip kayıt olduktan sonra yazılı sınava girmeden direksiyon eğitimi alarak, direksiyon sınavına girilebilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir