7 Temmuz’dan İtibaren İthal Edilen Çin Menşeli Arabalara Ek Vergi Uygulanacak

Elektrikli araba dışında hibrit ve konvansiyonel motorlu otomobillere de %40 ek vergi uygulaması getirildi. Resmi Gazete’de yayınlanan 8639 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ile birlikte, Çin’den gelen tüm modellere %40 oranında ek vergi getirildi. Daha önce Çin’den ithal edilen sadece elektrikli binek otomobillere uygulanan ek vergi artık hibrit ve konvansiyonel otomobillere de uygulanacak.

Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre ticari araçlar haricinde Çin’den ithal edilen tüm araçlar için %40 ek gümrük vergisi  7 Temmuz’dan itibaren geçerli olacak. Türkiye’de sayıları  10’u geçen Chery, BYD, MG, SWM, Leapmotor gibi Çin’li markalar bu karardan etkilenecek. Jaecoo, Geely gibi markalar da Türkiye’ye gelmeyi hedeflediklerini açıklamışlardı. Geçtiğimiz yıl satışları 43.000 adeti bulan Çin’li Chery bu yıl satışını 50.000 adetlere çıkarmayı hedefliyordu.

Çin’li markaların pazar payı artarken OSD Başkanı Cengiz Eroldu ek vergi kararının elektrikli  dışında diğer motor tiplerine de uygulanmasını istemişti.  Resmi Gazete kararı ile birlikte birçok modelde %30’dan başlayan fiyat artışı olacağı belirtiliyor.

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şunlara yer verildi: ” Yerli üretimin iç pazardaki düşen payının yükseltilmesi ve korunmasını teminen, dış ticaret dengesine ilişkin gelişmeler ile cari açık hedeflerimiz dikkate alınarak, aynı zamanda yurtiçinde yatırım ve üretimi teşvik etmek amacıyla, Resmi Gazete’de yayımlanan 7 Haziran 2024 tarihli ve 8639 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile, 8703 Gümrük Tarife Pozisyonu altında sınıflandırılan konvansiyonel (içten yanmalı) ve hibrit binek otomobillerinin Çin Halk Cumhuriyeti menşeli olanlarının ithalatında “İthalat değerinin %40’ı veya 7.000 ABD Dolar/adetin yüksek olanı uygulanır” şeklinde ilave gümrük vergisi uygulanması kararlaştırılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir