Batarya Kaynaklı Elektrikli Araba Yangınına Nasıl Müdahale Edilmelidir?

Makina Mühendisleri Odası (MMO) Kayseri Şube Başkanı Süleyman Varol, elektrikli arabalarda çıkan batarya kaynaklı yangınlarda su ile müdahale edilmemesi gerektiğini söyledi.

MMO – Makina Mühendisleri Odası Kayseri Şube Başkanı Süleyman Varol, elektrikli arabalarda batarya konusunda çok fazla bilimsel ve akademik çalışma yapılmadığını savunanarak şunları aktardı.

Elektrikli araçlar batarya üzerinden gelen elektrikle beraber yüksek torkta daha çabuk hızlanabilme kabiliyetine sahiptir. Elektrikli araçların çok fazla avantajları var ama en büyük dezavantajlarından bir tanesi de batarya yangınları. Elektrikli araçlarda kullanılan mikro iyon bataryalar var. Daha kullanışlı, enerjiyi daha çok depolayabilen uzun menzilli bataryalar olması nedeniyle kullanılıyor. Bu uzun menzilli ve kullanışlı olan bataryalar içerisinde lityum iyonda sıvı gaz var. Aracı hafifletmek için bataryaların etrafındaki koruma çok ince hale getiriliyor. Herhangi bir kaza anında bu darbe aldığı zaman o gaz açığa çıkıp yangına sebep oluyor.

MMO – Makina Mühendisleri Odası Kayseri Şube Başkanı Süleyman Varol, 14 Mart tarihinde Kayseri’de bir elektrikli arabanın karıştığı kazada, otomobilin yandığını ve sürücüsünün de hayatını kaybettiğini hatırlattı. Çıkan yangının uzun süre söndürülemediğini ve yaklaşık 1 saat sürdüğüne ifade eden Süleyman Varol, şunları aktardı:

Elektrikli araçların gelişimi açısından çok fazla çalışma var ama batarya söndürme üzerine, bataryaların yangınlarını engelleme üzerine çalışmalar yapılması gerekmekte. Bataryaları söndürmek için kuru kimyevi köpükler ve kuru tozlar kullanılması gerekiyor. Normal yangın gibi üzerine suyla müdahale ederseniz yangını daha da hızlandırırsınız. O yüzden mümkünse eğer önce aracın merkezi elektriğini devre dışı bırakıp ondan sonra kuru kimyevi köpükle ve kuru tozla oksijenle bağlantısını kesmeniz gerekiyor. Daha sonra su bataryayı soğutmak için kullanılabilir. İlk etapta yangına hemen suyla müdahale ettiğiniz zaman o gazdan çıkan alev suyla birleştiği an yangını daha da büyümüş hale getiriyor.

Süleyman Varol, kışın sıfırın altında -15, yazın ise 40 derecenin üzerinde bataryaların şarjdayken ya da durduk yere sıkıntılar çıkartabildiğini bu durumları yaşamamak için gerekli tedbirlerin alınmasının önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir