Türkiye’deki Bütün Arabalar Elektrikli Olsaydı Neler Olurdu?

Türkiye’de yaklaşık 15 milyon otomobil bulunmaktadır. Eğer bir anlığına bütün otomobillerin elektrikli olduğunu düşünürsek Türkiye’de neler olurdu?

2023 yılı Aralık ayı sonu itibarıyla Türkiye’de kurulu elektrik gücü 106.668 MW’a ulaşmıştır.

Yaklaşık 15.000.000 otomobil elektrikli olsaydı; bir otomobil batarya kapasitesini 50.000watt kabul edersek, bütün otomobilleri bir anda şarj ettiğimizde 15.000.000×50.000=750.000.000.000watt birim çevirimi yaparsak 750.000 MW (Mega Watt) elektrik enerjisine ihtiyaç duyardık. Bu durumda ülkemizdeki elektrik enerji üretimi sadece arabaların şarj edilmesini bile sağlayamazdı. Evlerde, sanayide, sokak aydınlatmasında kullanılan elektriği daha hesaba katmadık. Elektrikli araba satışının artmasına paralel olarak elektrik enerjisi üretiminin artması gerekmektedir.

Türkiye genelinde elektrikli araçlar için şarj noktası sayısı 20 Kasım 2023 tarihi itibarıyla 10.576

15 milyon elektrikli arabanın günümüz itibariyle yaklaşık 11 bin şarj noktasını kullanması büyük sıkıntı meydana getirirdi. Arabalarımıza benzin veya mazot doldurmaya göre şarj etmenin daha uzun sürdüğünü düşünürsek sıkıntının daha da büyük olacağını düşünebiliriz. Elektrikli araba satışının artmasına paralel olarak şarj istasyonu sayısının da artması gerekmektedir.

Türkiye’de elektrikli arabaların tamir ve bakımını üstlenecek servis noktası ve teknik eleman sayısı da yeterli olmayacaktır. Elektrikli araba satışının artmasına paralel olarak servis noktası ve teknik eleman sayısının da artması gerekmektedir. Teknik yetişmiş servis elemanı yetiştirmek için meslek lisesi, yüksek okul ve üniversite lisans bölümlerinin de açılması gerekmektedir.

Sonuç olarak elektrikli araba sektöründeki gelişmelere paralel olarak; elektrik enerjisi üretim ihtiyacı, şarj istasyonu ihtiyacı, servis ihtiyacı, teknik personel ihtiyacı, eğitim noktası ihtiyacı gibi pek çok gelişmenin de paralel olarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir