Elektrikli Arabalar İkinci Elde Değer Kaybediyor

Türkiye’de 80 binden fazla elektrikli araba sahibi bulunmaktadır. Elektrikli araba sahipleri ve almayı düşünenler ikinci elde ne kadar değer kaybı yaşanacağını merak ediyor. Avrupa’da bu alanda yapılan son çalışmalardan olan İngiliz Auto Trader’in araştırmasına göre, 2023 yılında elektrikli otomobiller ikinci elde yüzde 23 değer kaybetti.

Türkiye’deki elektrikli araba değer kaybı Avrupadaki değer kaybından daha az. Türkiye’deki elektrikli otomobiller, 2023 yılında ikinci elde bir önceki yıla göre ortalama %4,14 değer kaybetti. 4-5 yaşını doldurmuş elektrikli otomobillerin sadece son 12 ayda yaşadığı kayıp ise %13’leri buldu.

Elektrikli arabaların içten yanmalı arabalara göre daha hızlı değer kaybetmesinde çeşitli nedenler bulunuyor. Bunlardan en önemlisi her sene gelişen batarya teknolojileri ve düşen maliyetler. Aynı elektrikli arabanın menzili 2023 yılında 350 km ile sınırlıyken 2024 yılında üretilen modelinde 500 km’ye çıkabiliyor. İkinci elde kullanılan arabanın batarya durumu ile ilgili şüpheler de değer kaybında etkili oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir