Çin’li BYD Türkiye’de Elektrikli Araba Satış Engelini PHEV İle Aşmayı Planlıyor

Çin’li’de üretilen elektrikli arabalar Türkiye’ye gelemiyor. Çinli BYD ise Türkiye’de ithalat engelini şarjlı hibritle (PHEV) aşmaya çalışıyor.

Dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi olan Çinli BYD markası, birçok Avrupa Birliğinde üretilmeyen marka ve model gibi Türkiye’de 29 Aralık’ta yürürlüğe giren, Bazı Elektrikli Araçların İthaline İlişkin Tebliğ dolayısıyla sıkıntı yaşıyor.

Sektörde belirsizlik oluştura tebliğde Gümrük Birliği ve STA ülkeleri dışından elektrikli araba getiren marka ve distribütörlere mevcut yetkili servisleri dışında 20 adet kendine ait servis açma zorunluğu getirmesi, sıkıntının asıl sebebi.

Çinli marka BYD tebliğle ilgili uygulama detayları belli oluncaya kadar tam elektrikli araba yerine Türkiye’ye şarjlı hibrit (PHEV) modellerini getirecek.

Türkiye’ye 2024 ilk çeyreğinde D-SUV sınıfındaki başarılı modeli Seal U’nun elektrikli versiyonunu getirmeyi planlayan BYD Türkiye, tebliğ nedeniyle 2024’ün ikinci çeyreğinde haziran ayı gibi Seal U’nun şarj edilebilir hibrit versiyonunu satışa sunmayı planlıyor.

Avrupa’da ilk kez Türkiye’de satışa sunulacak BYD’nin PHEV modelinin iç ve dış tasarımında tam elektrikli modelle ön tampon dışında bir farkı bulunmamakta. Ek olarak elektrikli motora ilave 4 silindirli 1.5 lt benzinli motor araçta yer almaktadır. BYD PHEV modelinin sadece elektrikli motorla ortalama 80 km menzile sahip olduğu ifade ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir