Amerika Chicago’da Soğuk Hava Elektrikli Arabaların Bataryalarını Boşalttı

Amerika Birleşik Devletleri’nini kuzey bölgelerinde sert soğuklar nedeniyle sürücüler elektrikli arabalarda şarj tutmama ve dakikalar içinde batarya boşalması problemiyle çileden çıktı.

ABD Chicago’da hava sıcaklığının eksi dereceleri görmesiyle birlikte elektrikli araç şarj istasyonları şarjı biten sürücülerin toplanma alanına dönüştü. Şarj istasyonları tükenen bataryalar, agresif görünen sürücüler ve sokağa taşan kuyruklarla dolup taştı.

27 yaşındaki bir sürücü, Pazar günü kullandığı elektrikli arabanın bataryasının bitmesine 48 km kala bir şarj istasyonuna doğru yola çıktığını ancak birkaç dakika içinde bataryanın bittiğini ve arabasını istasyona çektirmek zorunda kaldığını söyledi. Sürücü arabasını fişe taktığında normalde bir saatte şarj olan arabasının ancak 5 saatte şarj olabildiğini ifade etti.

Elektrikli araba sürücüleri, dondurucu soğukların bataryaları bir anda boşaltması ve sürüş menzilini azaltması nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını ifade etmekte.

Elektrikli arabaların bataryalarında aşırı soğuklarda kimyasal reaksiyonların yavaşlaması problemin kaynağını oluşturuyor. Bu durum bataryanın hem şarjını hem de deşarjını etkiliyor. Uzmanlar, soğuk havada bataryanın şarj olma hızının da düştüğünü ifade ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir