Elektrikli Arabalar İlk Ne Zaman İcat Edilmiştir?

1830’larda elektrikli araçlar üzerine çalışmalar yapılmaya başlamıştır. 1900’lü yıllar da ise kullanılabilir elekrikli arabalar yapılmaya başladı. Hatta New York’ta elektrikli arabalar ticari taksi olarak bile kullanılmaya başladı. Bu dönemde ABD’de üretilen 4.000’den fazla aracın yüzde 28’i elektrikle çalışıyordu. New York, Boston ve Chicago gibi büyük şehirlerdeki arabaların üçte ikisi elektrikli arabalardan oluşmaktaydı. 

İlk elektrikli araba 1835 yılında Thomas Davenport tarafından yapıldı. Amerika’da yapılan araba, iki elektromıknatıs, bir pivot ve bir pil kullanılarak yapılmış küçük bir lokomotiftir. İskoçya’da da Robert Anderson elektrikli araba üretmeyi başardı. Anderson’ın arabasının şarj etme işlevi olmadığı için başarısız oldu.

1895 yılında Morris and Salom Electric Wagon and Carriage Company adında ilk elektrikli otomobil üretim firmasını kurdular. Böylece Electrobat’ın seri üretimine başlanmış oldu.

Seri üretimde Electrobat havalı lastikler ile üretildi. Tam dolu batarya ile saatte 32 km/h hıza ve 40 km mezile sahipti. Electrobat’da 1,5 beygir gücünde çift motor bulunmaktaydı. Electrobat, Philadelphia, Boston ve New York’ta ticari taksi olarak da kullanıldı ve zamanına göre iyi bir teknoloji sunmaktaydı. Petrol yakıtlı araçların ucuz maliyetli ve daha hızlı üretilmeye başlaması ile elektrikli araç üretimleri zamanla azaldı ve yerlerini petrol yakıtlı araçlara bıraktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir