Elektrikli Araba Tamiri İçin Tekniker ve Servis Elemanı Aranıyor!

Türkiye’de ve dünyada elektrikli araçların sayısı hızla artıyor. Peki oluşan kaza ve arızalar sonrası gidebileceğimiz yeterince servis ve teknik elman var mı?

Ülkemizde elektrikli araçl satışları 2023 yılı ilk 10 ayında hızşa artarak 50 bin adedi buldu. Satılan bu araçlar arızalandığında tamir edecek servis ve servis çalışanı sayısı aynı oranda artmadı. Bir arıza veya kaza durumunda aylar sürecek servis bekleme süreleriyle karşı karşıya kalma durumları olmaktadır.

Sektördeki ara eleman ihtiyacını karşılamak için hızla meslek liselerinde ve meslek yüksek okullarında bölümler açılması gerekmektedir. Bunun yanında çeşitli sertifika veren eğitim kurumlarının da elektrikli araç servis elemanı kursları açması elzem durumdadır.

Türkiye’de elektrikli araç servisi konusunda yaygın ağa sahip Bosch Car Service bile elektrikli araçlara yönelik yetişmiş eleman sorunu yaşamaktadır. Çözüm için şirket, çalışanlarına elektrikli araçların çok yaygın olduğu Norveç ve Danimarka gibi ülkelerde eğitim aldırıyor. Bu eğitimi alan elemanlar Türkiye’deki çalışanlara aktarıyor.

Ülkemizde de pek çok kuruluş elektrikli araç servis elamanı yetiştirme konusunda eğitimler vermektedir. Sizler de elektrikli araba servis elemanı yetiştiren kurslara ve eğitimlere katılarak önü açık bir meslek sahibi olabilirsiniz.

İstanbul Ticaret Odasının açtığı elektrikli araç bakım eğitimi için aşağıdaki adresten kayıt olmanız gerekmektedir.

https://itoyetmer.com.tr/tr/egitim-detay/elektrikli-arac-bakim-egitimi-256

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir