Elektrikli Araç İthalatında Yeni Kurallar Resmi Gazetede Yayınlandı

Bundan sonra Avrupa Birliği ve Serbest Ticaret Anlaşması imzalanan ülkeler dışından ithal edilen elektrikli araçlar yeni kurallara göre ithal edilecek.

İthal edilecek elektrikli araçlarda satış sonrası montaj, bakım ve onarımı için ithalatçının kendisi tarafından kurulmuş Türkiyenin 7 bölgesinde en az 20 yetkili servis istasyonunun olması şartı aranacak.

Elektrikli araç alım, satım, bakım ve onarımından sorumlu olacak kişilerin TSE veya Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından münhasıran elektrikli araç alım, satım, bakım ve onarımına ilişkin bir yeterlilik belgesine sahip olması da zorunlu olacak.

İthalatı yapılacak her bir marka için Türkiye’de kurulmuş en az 40 personele sahip Türkçe çağrı merkezi ile hizmet verilmesi gerekecek.

İthalatı yapılacak aracın üreticisinin yurt içinde yerleşik yetkili temsilcisinin olması gerekecek.

İthal elektrikli aracın batarya sistemlerinin izlenmesi, kontrolü ve denetimine ilişkin yürütülecek işlemlerin ithalatçı tarafından kabul edildiğine dair yazılı bir taahhütname verilmesi gerekecek.

Çin’den Türkiye’ye yönelik elektrikli otomobil akını düşünüldüğünde Ticaret Bakanlığının hazırladığı tebliğ önem arz ediyor.

Resmi Gazetede bugün yayımlanan tebliğ, firmaların servis ve personel yatırımı yapmalarını zorunlu kılması açısından ayrıca önemli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir